Prírodná kozmetika Hristina – odlišná, skutočná a jedinečná. Prečo?

O tom, že konvenčná kozmetika je škodlivá, sa veľa píše a hovorí. Naším cieľom nie je presviedčať vás, aká je „Kozmetika Hristina“ dobrá. Píšeme vám tento článok, aby sme upozornili na fakty a aby ste boli pripravení a informovaní, keď si vyberáte kozmetické produkty.

Viete, že výrobcovia kozmetiky používajú chemické látky do svojich produktov napriek tomu, že sú toxické a nebezpečné pre ľudské zdravie?

90 % prísad v kozmetických produktoch nebolo hodnotených z hľadiska ich bezpečnosti pre ľudský organizmus. Výrobky, ktoré používate na starostlivosť o vašu pleť alebo vlasy, obsahujú mnoho chemikálií a niektoré z nich sú karcinogénne a sú spojené s mnohými zdravotnými problémami, ako sú poruchy nervového systému, alergia, reprodukčná toxicita, imunotoxicita, zlyhanie pečene.

obrázek

Zamyslite sa nad tým,  aké prípravky na pleť a vlasy používate a ako ovplyvňujú vaše zdravie. Je dobré vedieť, že ak sa aj jedna z týchto zložiek nachádza vo vašej kozmetike, ktorú používate, tak to nie je veľmi zdravé.

 

Dietanolamín alebo /Kokamid DEA/

Bežná zložka šampónov a hydratačných produktov. Vedecké štúdie preukázali, že môžu priamo poškodiť vývoj mozgu plodu. Táto látka blokuje vstrebávanie cholínu a nevyhnutných živín, ktoré sú nutné pre jeho normálny vývoj a funkciu.

 

Propylénglykol /Propylene Glycol/

Alebo takzvaná priemyselná nemrznúca zmes – používaná v kozmetických prípravkoch, ako sú dezodoranty, šampóny, gély na holenie a hydratačné krémy.

 

Laurysulfát sodný /Sodium Lauryl Sulfate/

Často používaná zložka v telových krémoch, šampónoch a balzamoch na vlasy, zubných pastách a ďalších.

Použitie laurysulfátu sodného môže spôsobiť vysušenie pokožky. Ak máte citlivú pokožku, laurysulfát sodný môže spôsobiť vyrážky alebo začervenanie. Ak používate šampóny obsahujúce laurysulfát sodný, môže sa vyvinúť ekzém a lupiny.

Laurysulfát sodný poškodzuje pokožku tak, že zmýva ochrannú povrchovú vrstvu epitelu, čo spôsobuje starnutie pleti. Zapríčiňuje podráždenie očí a pomáha vzniku sivého zákalu.

Zubné pasty, ktoré obsahujú prípravok laurysulfát sodný a dlhodobo sa používajú, majú za následok ranky a vredy v ústach, na ďasnách, na jazyku a  vnútri úst. Štúdia uverejnená v časopise Organometallic Chemistry Journal na konci roku 1979, zistila, že tieto zdravotné problémy sú spôsobené nedostatkom vitamínu B12 a železa v tele zapríčineným laurysulfátom sodným.

 

Benzaldehyd /Benzaldehyde/

Je látka používaná pri výrobe dezodorantov, parfumov, lakov na vlasy, šampónov, mydiel, gélov na holenie a ďalších produktov. Napriek tomu, že sa v kozmetike benzaldehyd  široko používa, môže  spôsobiť tieto problémy:

Ovplyvňuje centrálny nervový systém;
Spôsobuje podráždenie ústnej dutiny, hrdla, očí, pokožky, pľúc a tráviaceho traktu;
Spôsobuje nevoľnosť a bolesti brucha;
Spôsobuje  poškodenie obličiek;

 

Benzylacetát /Benzyl Acetate/

Túto látku nájdete v zložení kozmetických výrobkov, ako sú parfumy, dezodoranty, šampóny, mydlá, laky na vlasy, balzamy po holení a ďalšie. Karcinogénna látka, ktorá je spojená s ochorením na rakovinu pankreasu. Má schopnosť vstrebávať sa cez pokožku, čím sa stáva ešte nebezpečnejšou.

 

Benzylalkohol /Benzyl Alcohol/

Táto látka sa nachádza v parfumoch, dezodorantoch, telových mliekach, odlakovačoch a ďalších. Účinky na telo:

Dráždi horné cesty dýchacie;
Spôsobuje bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závraty a pokles krvného tlaku;
Potláča centrálny nervový systém;
Smrť v ťažkých prípadoch dychovej nedostatočnosti;

 

Etanol /Ethanol/

Nachádza sa v kozmetických výrobkoch, ako sú parfumy, šampóny, vlasové laky, gély na holenie, mydlá, telové mlieka, laky na nechty, odlakovače a ďalšie. Etanol je zaradený do zoznamu nebezpečných látok. Môže spôsobiť:

Dráždenie očí a horných ciest dýchacích;
Poruchu centrálneho nervového systému;

 

Etylacetát /Ethyl Acetate/

Nájdete v týchto produktoch: balzam po holení, kolínska voda, parfumy, dezodoranty, laky na nechty a ďalšie. Je tiež zaradený do zoznamu nebezpečných látok. Účinky:

Dráždi oči a dýchacie orgány;
Môže spôsobiť bolesti hlavy a stratu vedomia;
Môže spôsobiť anémiu s leukocytózou a poškodenie pečene a obličiek;

 

Dichlórmetán /Methylene Chloride/

Chemický karcinogén zaradený do zoznamu nebezpečných látok. Nachádza sa v kozmetických produktoch, ako sú šampóny, parfumy, farby a laky na vlasy.

Spôsobuje poruchu centrálnej nervovej sústavy;
Spôsobuje bolesti hlavy, podráždenosť, únavu a znecitlivenie končatín;

 

PEG

Štúdie ukázali, že akákoľvek zložka obsahujúca PEG vo svojom názve, je pravdepodobne kontaminovaná 1,4-dioxánom (para-dioxan) (látkou spôsobujúcou rakovinu).

 

 

Kozmetické produkty obsahujú mnoho ďalších chemických a zdraviu nebezpečných látok… Zoznam je šokujúci!

Predpokladáme, že už čítate zloženie vašich kozmetických prípravkov a chcete ich vyhodiť. Tak to urobte!  Je to to jediné správne riešenie a pomôžete tým vášmu zdraviu!

obrázek
obrázek

 

Ale čo robiť ďalej? Čím ich nahradiť? Komu môžete veriť? Koľko to bude stáť?

Toto budú určite vaše prvé otázky.

Pozrime sa na alternatívne výrobky na trhu – BIO, prírodné, organické, certifikované. Výber je veľký a mätúci a kto má toľko času na čítanie každej etikety a čo presne produkt obsahuje?

Niektorí z vás si určite myslia, že keď je produkt BIO certifikovaný a inzerovaný ako čisto prírodný, potom je všetko v poriadku. Áno, v podstate by to malo byť také jednoduché, no realita je, bohužiaľ, iná.

 

Tu je príklad zloženia šampónu obľúbenej kozmetickej značky, ktorá uvádza nasledujúce:

„Výrobok má certifikát NATURE, neobsahuje lepok a silikón. Všetky zložky sú 100 % prírodné a sú z bio poľnohospodárstva.“

ZLOŽENIE: Water (Aqua), Glycerin, Sodium Coco-Sulfate, Lauryl Glucoside, Betaine, Sea Salt (Maris Sal), Camellia Oleifera Leaf Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Extract, Pisum Sativum (Pea) Peptide, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Oryza Sativa (Rice) Extract, Cicer Arietinum Seed Extract, Lens Esculenta (Lentil) Fruit Extract*, Pisum Sativum (Pea) Seed Extract, Glycine Soja (Soybean) Germ Extract*, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, PCA Glyceryl Oleate, Alcohol, Fragrance (Parfum), Limonene, Linalool, Citronellol

 

Aj pre neodborníkov je jasné, že toto zloženie nie je 100 % prírodné (pozrite si červeno označené prísady) a nie všetky zložky pochádzajú z BIO poľnohospodárstva. V tomto prípade reklama vysvetľuje, že produkt obsahuje dve BIO zložky. Bohužiaľ, skutočnosť je taká, že produkty s označením BIO obsahujú len jednu zložku z BIO poľnohospodárstva. Aj tak dostane taký produkt certifikát BIO, no v skutočnosti BIO nie je a obsahuje množstvo chemických látok.

 

 

Práve sme vám opísali jeden z hlavných dôvodov, prečo kozmetika Hristina nemá certifikáty.

Druhým hlavným dôvodom je cena. Cena za každý certifikovaný produkt je rádovo tisíc eur ročne!

To by znamenalo  omnoho vyššiu cenu pre našich zákazníkov. Pri niektorých produktoch až päťkrát vyššiu.

obrázek

Predstavujeme vám zloženie jedného z najpredávanejších šampónov kozmetiky Hristina na porovnanie s vyššie uvedeným Bio produktom:

INGREDIENTS: AQUA, JOJOBA OIL, AVOCADO OIL, ARGAN OIL, PEPPERMINT, SAPONARIA OFFICINALIS EXTRACT, URTICA DIOICA EXTRACT, ORANGE ESSENTIAL OIL, LEMON GRASS ESSENTIAL OIL, RICE PROTEIN

Tu je preklad do slovenského jazyka:

ZLOŽENIE: VODA, JOJOBOVÝ OLEJ, AVOKÁDOVÝ OLEJ, ARGANOVÝ OLEJ, MÄTA PIEPORNÁ, MYDLICA LEKÁRSKA EXTRAKT, ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ EXTRAKT, ESENCIÁLNY OLEJ Z POMARANČA, CITRÓNOVÁ TRÁVA ESENCIÁLNY OLEJ, RYŽOVÝ PROTEÍN

 

Áno, je to úplné zloženie, nemáme certifikát a ani ho nepotrebujeme!

 

Ako dokážeme vyrobiť čistú kozmetiku bez chémie?

 

Chceli by sme vám niečo povedať o spoločnosti Hristina, ingredienciách, receptoch a o tom, ako to celé je.

Kozmetika Hristina je malá bulharská rodinná kozmetická firma, ktorá sa nachádza na úpätí pohoria Rila. Spoločnosť pôsobí od roku 1997, no vášeň pre byliny a miešanie liečivých mastí sa začala u Hristiny už dávno predtým. Pani Hristina pochádza z rodiny bylinkárov, ktorá si odovzdáva recepty z generácie na generáciu, až do dnešných dní. Pani Hristina používa pôvodné receptúry a vytvára aj nové. Stále však používa len prírodné ingrediencie.

 

Jedna z najdôležitejších ingrediencií v produktoch je voda, čerpá sa z prameňa v horách. Bylinné a ovocné extrakty sú vyrábané ručne zo starostlivo vybraných bylín a ovocia z regiónu. Oleje neobvyklé pre región sú kúpené s certifikátom z Nemecka alebo od iných európskych dodávateľov. Dôvod je jednoduchý, vysoká kvalita kontroly. Niektoré esenciálne oleje dodávajú partneri z Blízkeho východu, odkiaľ pochádzajú aj niektoré receptúry. Napríklad receptúry na krémy z radu Dr. Derehsan pochádzajú z Iránu a sú datované k 16. storočiu.

 

Ako však konzervujeme produkty bez konzervačných látok a ako zmiešame olej s vodou bez emulgátora?

Odpoveď je jednoduchá, ale nie je to ľahké a lacné – to je dôvod, prečo sme jediná kozmetická firma v Európe, ktorá nepoužíva chemické konzervanty. Inými slovami, snažíme sa nájsť našich priamych konkurentov, ale dosiaľ sa nám to nepodarilo.

Zloženie každého z našich produktov je úplné. Všetky ingrediencie sa miešajú v určitom poradí a pri určitej teplote, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia.

 

V prírode existuje dostatočné množstvo silných emulgátorov a konzervačných látok v ich prirodzenej forme, stačí len vedieť, ako ich namiešať. Tu sú niektoré, ktoré používame: včelí vosk, propolis, avokádový olej, bambucké maslo, olivový olej, jarabina vtáčia, baobab, soľ, esenciálne oleje, vitamín E a ďalšie…

Penu vytvárame pomocou extraktu z mydlice lekárskej.

A prečo iné spoločnosti nepoužívajú tieto postupy a prírodné suroviny?

Pretože len málokto vie, ako ich zmiešať. Receptúry pani Hristiny sú odovzdávané z generácie na generáciu a veľmi dbáme na ich dodržiavanie.

 

Druhý dôvod je ekonomický, použitie len prírodných surovín je veľmi drahé. Chemické náhrady sú až 50-krát lacnejšie a umožňujú namiešať až 20-krát väčšie množstvo substancie. Výsledný produkt je potom veľmi lacný na výrobu a je toxický. To však výrobcom neprekáža, pretože ich zaujímajú predovšetkým zisky.

Našu firmu zaujíma zdravie a spokojnosť zákazníkov a navyše nás to baví.

Sme veľmi spokojní, že produkty kozmetiky Hristina sú stále viac a viac populárne a vo väčšine prípadov si naši zákazníci odovzdávajú informácie medzi sebou. Všetkým, ktorí nám dôverujú a posielajú recenzie, srdečne ďakujeme!

 

Opatrujte sa a čítajte etikety!

A nedávajte na svoje telo nič, čo by ste nejedli! ... až na niekoľko výnimiek ako napríklad: EXTRAKT Z MYDLICE LEKÁRSKEJ.

Odber noviniek