O Hristine

Hristina je 100% prírodná bulharská kozmetika, ktorá je vyrábaná unikátnymi výrobnými postupmi prenášanými z generácie na generáciu. Pri výrobe dochádza k miešaniu vody, čistých prírodných olejov, masiel a bylinných extraktov za určitej teploty a rýchlosti tak, aby vznikol výsledný homogénny produkt, ktorý je svojou konzistenciou maximálne podobný drogeristické kozmetike ale úplne sa odlišuje zložením, pretože je schopný dodať pokožke tú najlepšiu výživu bez použitia jedinej kvapky chémie.

 

O firme

Kozmetika Hristina je malá rodinná firma, ktorá bola založená ako taká v roku 1997, ale "výroba" bylinných mastí, rôznych masiek, extraktov a šampónov začína oveľa skôr na žiadosť príbuzných a priateľov. Vďaka ich veľkej spokojnosti s produktmi došlo k šíreniu informácií o ich kvalite. Tak sa kruh klientov rozšíril až do dnešnej podoby.

 

Kozmetika Hristina sa rozdeľuje do týchto kolekcií:

Hristina Classic - každodenné použitie, šampóny, tvárové peelingy, pleťové krémy na tvár
Naturally - každodenné použitie, tekuté mydlá na ruky, dezodoranty
SM Collection - tvár a okolia očí s okamžitým efektom na pleť
Stani Chef 's - každodenné použitie, kozmetika s vôňou ovocia, vanilky a čokolády
Sezmar Love - každodenné použitie, intímnа kozmetika, telové mlieka, parfumy, obsahuje afrodiziaká
Dr. Derehsan - tvár a okolia očí s okamžitým efektom na pleť, Perzské receptúry
Sezmar Pure - čistá prírodná masla na pokožku a vlasy
Sezmar Profesional - masky, oleje, peelingy, anticelulitídne produkty
Mother & Baby - jemná kozmetika pre bábätká a ich mamičky
Sayaz Cosmetics - tvár a okolia očí s okamžitým efektom na pleť


Ako staré sú recepty a odkiaľ pochádzajú?

Za súčasnou výrobou stojí pani Hristina, podľa ktorej bola pomenovaná celá značka. Pani Hristina vlastné starej receptúry, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Najviac sa výrobe kozmetiky venovala jej prababička, ktorá využívala liečivé schopnosti bylín a vyrábala liečivé masti. Ďalšie návody na výrobu pochádza od rodiny Derehsanů, ktoré vlastní staré perzské receptúry.

 

Všetky receptúry a návody na výrobné postupy sú udržiavané len medzi členmi rodiny, aby nedošlo k ich odcudzeniu a prípadnému kopírovaniu.

 

Celkom iste Vás zaujíma, kde sa kozmetika Hristina vyrába.

V akom prostredí a za akých podmienok?

Kozmetiku vyrábame v malej rodinnej výrobni v meste Kostenets, ktorá sa nachádza na úpätí hory Rila v Bulharsku. Toto pohorie je preslávené svojou panensky čistou prírodou a minerálnymi prameňmi. Súčasťou našej výrobne je aj vlastný sklad bylín. Zároveň sme jediní v celej Európe, ktorí si všetko pripravujú a miešajú sami.

 

Ako naši kozmetiku vlastne vyrábame?

Väčšinu produktov vyrábame ručne. Všetko začína zberom a sušením bylín, z ktorých sú následne vyrábané extrakty. Ďalej dochádza k lisovanie, ktoré prebieha za studena alebo tepla, v závislosti na výrobku. Vo finálnej fáze prichádza na rad miešanie a plnenie konečných zmesí do obalov, ktoré sú ručne etiketované.

Samozrejme všetko prechádza patričným postupom, kedy zahrievanie, následné ochladzovanie a určitá rýchlosť miešania sú kľúčovými faktormi pre konečnú konzistenciu finálneho výrobku.
Ako je možné, že dokážeme zmiešať vodu s olejom? K dispozícii sú rôzne prírodné riešenie, ktoré dokážu zhomogenizovať oleja alebo masla s vodou. Tieto vlastnosti majú len niektoré vosky a oleje. Ako príklad môžeme uviesť avokádový olej, ktorý sa za stáleho miešania pri určitej rýchlosti a teplote spojí s vodou na homogénnu zmes bez použitia akejkoľvek chémie.


Aké suroviny používame?

V závislosti od produktu používame vosky, oleje, silice, bylinné tinktúry, íl alebo napríklad morskú soľ. Veľmi dôležitým faktorom je aj kvalita používanej vody. Používame vysoko kvalitné pramenitú vodu z miestnych horských prameňov. Séria produktov Stani Chefs pre svoju aromatizáciu využíva prírodných potravinárskych aróm, ktoré sú úplne nezávadná. Ostatné kolekcie obsahujú iba esenciálne oleje. Predtým sme pri výrobe niektorých produktov (napr. Balzamy na pery) používali prírodné potravinárske farbivá, od ktorých sme ale na želanie mnohých zákazníčok upustili. Farebnosť súčasných produktov je daná prirodzenými vlastnosťami použitých surovín.
Pri výbere surovín kladieme dôraz na bulharskej byliny a suroviny, máme ale aj mnoho zahraničných dodávateľov od ktorých odoberáme kvalitné masla a oleja z rastlín, ktoré sa nedajú v Bulharsku vypestovať.


Aké používame konzervanty? 

Opäť využívame silu prírody, ktorá nás obdarovala jednoduchými riešeniami, ako udržať produkty dlho čerstvé. Sú nimi napríklad vosky, niektoré esenciálne oleje, vitamín C, soli, rastlinné kyseliny a niektoré oleja. Ako príklad môžeme uviesť ricínový olej, ktorý je sám o sebe veľmi silný konzervant. Naozaj nie je potrebné používať chémiu.
 
Ako je možné, že prírodné šampón pení aj bez chémie?

Toto je veľmi často kladená otázka. V našej kozmetike používame mydlice lekársku (lat. Saponaria officinalis). Toto tajomstvo pozná určite každý, kto chce získať prírodné penu. Existujú však aj ďalšie byliny a rastliny, ktoré majú rovnaký penivý účinok. Ako príklad môžeme uviesť Mýdlovník juhoamerický čiže mydlové orechy.
 
Prechádza kozmetika nejakým testovaním?

Každý nový produkt sa zasiela do skúšobného laboratória, kde sa vykonávajú mikrobiologické testy. Ak je produkt príslušnými orgánmi schválený ako bezpečný pre výrobu a využitie, zaregistruje sa v CPNP a potom začne ručná výroba.


Ako je možné, že sa v každej novej sérii rovnaké produkty líšia vo farbe, textúre alebo napríklad vôňu?

​Všetci iste vieme, že žiadna kvetina, strom alebo tráva nikdy nevyzerá rovnako. Každá rastlina je jedinečná, má svoju silu, špecifickú vôňu i farbu. Toto je dôvod, prečo rovnaký produkt môže mať mierne rozličnou farbu, konzistenciu a vôňu. Vždy záleží na bylinách, olejoch a masla. Tieto suroviny sa mení v závislosti na tom, či bol napríklad rok teplý alebo studený. Zásadne nepoužívame žiadne stabilizátory, ktoré môžu v produktoch zachovať rovnakú vôňu, konzistenciu a farbu. Rovnako tak, ako ich príroda jedinečná, tak i naše produkty si zachovávajú svoju prírodnú jedinečnosť.

 

Prečo nemáme žiadne BIO certifikáty?

Obstaranie BIO certifikátov je veľmi finančne náročné, ich používanie sa tak nakoniec prejaví na koncovej cene. Naším cieľom je udržať nízku cenu produktov a zabezpečiť ich cenovú dostupnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie a ktorí si nemôžu dovoliť pravidelne kupovať certifikovanú prírodnú kozmetiku, najčastejšie z dôvodu vysokej ceny.

 

 

Odber noviniek